Červenec 2013

I'M BACK!!!

29. července 2013 v 16:02 | Angeee |  Deníček

Takže... po čtrnáti dnech jsem zpátky doma z tábora. Teda přijela jsem už před dvěma dny, ale teprve teď jsem se přimněla něco napsat. Musím uznat, že na táboře jsem si to opravdu užila. Zprvu jsem se ta vůbec netěšila, ale předčilo to moje očekávání. Poznala jsem spoustu nových přátel a užila si spoustu legrace. Příští rok budu chtít jet zas a přespříští rok to nejspíš zkusím jako prágoška. Teš budu doma jen pár dnů, takže nevím jsetli ztihnu nějaké články napsat, 3.8. totiž odjíždím na další tábor. Tam se celkem těším, protože tam jedu se svojí tureckou sestřenkou. Aspoň si procvičím angličtinu, a snad jí trochu naučím česky :)
Teď jsem ještě musím přidat jeden videoklip od 5Angels, protože na něj mám spoustu táborových vzpomínek. Hraje v něm totiž jeden kluk, který byl s náma na táboře. A musím říct, to jsou herecký výkony :D. V jednom kuse jsme si to na táboře pouštěli a smáli se :DD


Abarah Lincoln, muž, co se zasloužil o zrušení otroctví v USA

17. července 2013 v 9:11 | Angeee |  Píšu

Minulé články jsem věnovala umělcům, ať už herečce, zpěvákovi, písničkáři nebo režisérovi, ale teď jsem si vybrala někoho odlišného, a to politika. Vím, že většina z nás politiky nemá ráda,ale tohohle šestnáctého prezidenta USA zná většina Američanů pod předzívkou ,,Poctivý Abe", takže možná ,,zas tak špatnej nebyl''.
Abraham Lincoln se narodil v roce 1809 v dřevěném srubu ve státě Kentucky. V roce 1916 se přestěhovali do Indiany, kde jeho rodina vedle život, který sám Lincoln označil jako nesnadný. Jeho otec byl negramotný a on se jen stěží naučil číst a psát. V roce 1830 se přestěhovali do IIlinois, kde došlo mezi mezi ním a otcem k roztržce, což později vedlo k tomu, že se odstěhoval do New Salemu. Mladý Lincoln vykonával spoustu povolání, například v průběhu války proti americkým indiánům sloužil jako důstojník v setnin ědobrovolníků. V roce 1834 byl zvolen do Illinoiského zákonodárného sboru a o dva roky později, když se sám naučil gramatiku a matematiku, složil zkoušku, která ho opravňovala k výkonu advokátní praxe. Se svým kolegou založili advokátní kancelář, ale tehdy už u něj začaly převládat jiné zájmy.


Roku 1842 se oženil a začal se angažovat v celostátní politice. V roce 19860 ho republikáni nominovali do souboje o úřad prezidenta a Lincoln v něj zvítězil. Jižní státy negativně vnímaly Lincolnům přístup k ekonomice, a to především k jeho postoji k využití práce otroků. A tak Jižní Karolína vystoupila z Unie a společně ještě s dalšími státy zalažila Konfederaci. O měsíc později, v dubnu 1861 padly první výstřely Americké občanské války. Lincoln se projevil jako schopný velitel, válku vyhrál a státy Konfederace se musely navrátit k Unii.


15. dubna, tedy pět dní po skončení války navštívil společně se svou manželkou Fordovo divadlo, to se mu stalo osudným. Ve 22 hodin jeden z herců, John Wilkes Booth vtrh do lóže a dvakrát ho střelil zezadu do hlavy. Potom atentátník utekl, za dvanáct hodin ho chytili a zastřelili. I přes všemožnou lékařskou pomoc Abraham Lincoln zemřel den po útoku. Později se ukázalo, ět dalších lidí, přívrženci Jihu, kteří jednali z vlastního přesvědčení a kromě Lincolna chtěli zabít ještě Granta, Sewarda a Johnsona. Šest atentátníků bylo odsouzeno a popraveno. Dne 18. 12. 1865 se stal součást Ústavy Spojených států třináctý dodatel, jímž bylo na území USA definitivně zrušeno otroctví. Avšak Abraham Lincoln se zasloušil o zrušení otroctví už o dva roky, kdy vydal během Americké občanské války Prohlášení o zrovnoprávnění otroků.

A jako další... nejslavnější filmový tvůrce - Alfred Hotchcock

16. července 2013 v 10:46 | Angeee |  Píšu

Přesto že je Alfred Hitchcock jedním z nejslavnějším filmovým režisérem, nikdy se mu nepodařilo získat Oskara, a to i přesto, že byl v kategorii nejlepšího režiséra nominován hned pětkrát.
Alfred Hitchcock se specializoval především na psychologické thrillery, proto je nám taky znám jako ,,mistr napětí''. Jeho njznámějším filmem je nejspíš Psycho, americký hororový snímek, natočený roku 1960 podle románu Roberta Blocha.

Film je o mladé ženě, Marion, která svému zaměstnavateli ukradne peníze a ubytuje se v motelu, kde je jen jeho majitel s matkou. Při sprchování je Marion zabita nožem. Z toho majitel motelu nepřímo obviňuje svoji matku, nicméně koupelnu uklidí a Marion odveze do bažiny. Zmizelou Marion ale brzy začne hledat její sestra a Mariin milenec Sam. Společně si najmou soukromého detektiva. Ten najde stopu, která vede až do toho motelu, kde zpovídá majitele. Při tom zjistí, že jeho matka už je několik let po smrti. V tomtéž motelu je také Marionina sestra napadena osobou v ženských šatech, zjistí, že je to majitel motelu převlečený za svou mrtvou matku. V závěrečné scéně je vysvětleno, že svou matku zabil a propadl duševní chorobě, kdy se za ni vydával. Přiznám se, že když jsem psala o čem ten film je, malinko jsem použila wikipedii, protože pro mě bylo opravdu těžké stručně popsat o čem Psycho je. A ano, vážně je to trochu psycho. Mezi další jeho úspěšné filmy se pak řadí například Ptáci či Marnie.
Hitchocock zemřel roku 1980 v Kalifornii a má vlastní hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.


Americký písničkář, Bob Dylan

13. července 2013 v 14:15 | Angeee |  Píšu

Jako dalšího jsem si vybrala, dosud žijícího hudebníka, a to Boba Dylana. Musím přiznat, že jeho písničky se mi zas tolik nelíbí, melodie není nijak zajímavá ani chytlavá. Ale hrozně se mi líbí, že narozdíl od jeho současníků, kteří zpívali ,,jednoduché" písničky o lásce, jeho texty vychází z náboženství, amerického folkkloru, mytologie. Jeho písně jsou plné myšlenek, které nám něco zdělují. Napříklas z písní The Times They Are A-Changin' nebo Blowin' In The Wind si americké hnutí za občanská práva udělalo (skoro) hymny.


Bob Dylan se narodil jako Robert Zimmerman roku 1941 v Minnesotě. Chodil na školu University of Minnesota, kde ale svá studia nedokončil, protože zcela podlehl kouzlu studentského života v Mineaopolis, kde se seznámil s levicovými politickými názory a začal se zajímat o beatnickou poezií a folkovou hudbou. V roce 1960 se přestěhoval do New Yorku a začal vystupovat v klubech a barech ve čtvrti Greenwich Village. Mezi jeho nejznámější písničku nejspíš patří Like A Rolling Stone, kterou vydal v roce 1965. Jeho písně převzali hudebníci jako například The Byrds, Guns n' Roses, Jimi Hendrix, Norah Jones, a jak sem nedávno postřehla i Green Day a Avril Lavinge. Jeho poetické písně mu vynesly několik nominací na Nobelovu cenu za literaturu. Bob Dylan je autorem mnoha slavných písní 20. století a jeho vliv na umělce je stále vysoký.


Král rokenrolu, Elvis Aaron Presley

9. července 2013 v 16:53 | Angeee |  Píšu

THIS MAN  &emdash; Ab imo pectore

Jako další osobnost, které si vážím a kterou obdivuji, jsem zvolila Elvise Presleyho. Elvisovi se povedlo spojit dva odlišné hudební styly - bělošské country a černošské blues, a tak vytvořil styl, jemuž se začalo říkat rokenrol, a v očích miliónů lidí stále zůstavá jeho králem.


Elvis Presley se narodil roku 1935 v Tupelu ve státě Mississippi. Poprvé veřejně vystoupil ve svých deseti letech na vletrhu a hned se mu podařilo získat cenu. V roce 1953 navštívil nahrávací studium Sun Records, aby zde nahrál několik písní jako dárek pro svou matku Gladys k narozeninám. Brzy poté začal tvořit hudbu k nezaplacení. Mezi jeho nejslavnější písničky patří Love Me Tender, Heartbreak Hotel, Hound Dog, Suspicious Minds nebo Jailhouse Rock. Také natočil několik filmů. Elvis Presley zemřel 16. srpna 1977 na srdeční selhání ve svém luxusním domě Graceland, k němuž také přispěl krach jeho manželství, z něhož pochází jeho dcera Priscilla.


Celosvětový fenomén a ikona 20.století, Marilyn Monroe

8. července 2013 v 11:42 | Angeee |  Píšu

Nedávno jsem dostala knížku ,,Lidé, kteří tvořili historii'', která se mi opravdu zalíbila. Krátce pojednává asi o sto lidech, kteří zasáhli do historie a ovlivniny stovky (až milióny či miliardy) lidí po celém světě. Ať už v hudbě, politice, literatuře, filmu, umění, vědě, sportu nebo jakýmkoli jiným způsobem. Je tam zmíňka například o Alfredu Nobelovi, Abrahamu Lincolnovi, Elvisi Presleym, Jurijovi Gagarinovi, Charliem Chaplinovi, Leonrdu Da Vincim, The Beatles nebo Matce Tereze. A tak jsem se rozhodla, že sem budu postupně přidávat články o lidech z té knížky, o lidech, kteří mě fascinují, zajímají a které bezmezně obdivuji. Jako první jsem si vybrala Marilyn Monroe, ne, že bych ji měla z té knížky nejradši, ale předevčírem jsme se s mamkou dívaly na Někdo tu rád horké (mimochodem je fakt výborný film, těm co ho neviděli, vřele doporučuji) a tam se mi Marilyn alias Sugar hrozně líbila, a také mě zaujal její život.


Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Baker Mortenson se narodila 1. června 1926 v kalifornském městě Los Angeles. Její matkou byla Gladys Baker a její otec zůstal neznámý. Gladys nakonec skončila v psychyatrické léčebně, a tak Norma Jeane trávila většinu dětství v dětských domovech. Ale když jí bylo šestnáct nechtěla se do dětského domova vrátit, a tak se provdala za jednadvacetiletého Jimmyho Doughertyho. Když se Jimmy stal námořníkem, začala pracovat u montážní linky, kde na ni narazil fotograf David Conover. Během dvou let se z ní stala úsoěšná modelka. Poté se s Jimmym rozvedla, obarvila si vlasy na blond a změnila si jméno na Marilyn Monroe. Poté hrála v mnoha úspěšných filmech jako například Niagara, Páni mají radši blondýnky, Autobusová zastávka nebo Někdo to rád horké.

(Sice v téhle scéně není Marilyn, ale přesto je to moje nejoblíbenější scéna z toho filmu, a tak ji sem dát musím)

Ale její osobní život nebyl zrovna šťastný, mluvilo se o jejím románku s bratry Kennedyovými a často propadala depresím. Dne 5. srpna 1962 byla Marilyn Monroe nalezena mrtvá ve svém domě v Brentwoodu, v Kalifornii. Avšak po smrti se Marilyn stala ještě slavnější. Přece kdoby neznal tuhle svůdnou krásku s ladnými křivkami a našpulenými rty?