Abarah Lincoln, muž, co se zasloužil o zrušení otroctví v USA

17. července 2013 v 9:11 | Angeee |  Píšu

Minulé články jsem věnovala umělcům, ať už herečce, zpěvákovi, písničkáři nebo režisérovi, ale teď jsem si vybrala někoho odlišného, a to politika. Vím, že většina z nás politiky nemá ráda,ale tohohle šestnáctého prezidenta USA zná většina Američanů pod předzívkou ,,Poctivý Abe", takže možná ,,zas tak špatnej nebyl''.
Abraham Lincoln se narodil v roce 1809 v dřevěném srubu ve státě Kentucky. V roce 1916 se přestěhovali do Indiany, kde jeho rodina vedle život, který sám Lincoln označil jako nesnadný. Jeho otec byl negramotný a on se jen stěží naučil číst a psát. V roce 1830 se přestěhovali do IIlinois, kde došlo mezi mezi ním a otcem k roztržce, což později vedlo k tomu, že se odstěhoval do New Salemu. Mladý Lincoln vykonával spoustu povolání, například v průběhu války proti americkým indiánům sloužil jako důstojník v setnin ědobrovolníků. V roce 1834 byl zvolen do Illinoiského zákonodárného sboru a o dva roky později, když se sám naučil gramatiku a matematiku, složil zkoušku, která ho opravňovala k výkonu advokátní praxe. Se svým kolegou založili advokátní kancelář, ale tehdy už u něj začaly převládat jiné zájmy.


Roku 1842 se oženil a začal se angažovat v celostátní politice. V roce 19860 ho republikáni nominovali do souboje o úřad prezidenta a Lincoln v něj zvítězil. Jižní státy negativně vnímaly Lincolnům přístup k ekonomice, a to především k jeho postoji k využití práce otroků. A tak Jižní Karolína vystoupila z Unie a společně ještě s dalšími státy zalažila Konfederaci. O měsíc později, v dubnu 1861 padly první výstřely Americké občanské války. Lincoln se projevil jako schopný velitel, válku vyhrál a státy Konfederace se musely navrátit k Unii.


15. dubna, tedy pět dní po skončení války navštívil společně se svou manželkou Fordovo divadlo, to se mu stalo osudným. Ve 22 hodin jeden z herců, John Wilkes Booth vtrh do lóže a dvakrát ho střelil zezadu do hlavy. Potom atentátník utekl, za dvanáct hodin ho chytili a zastřelili. I přes všemožnou lékařskou pomoc Abraham Lincoln zemřel den po útoku. Později se ukázalo, ět dalších lidí, přívrženci Jihu, kteří jednali z vlastního přesvědčení a kromě Lincolna chtěli zabít ještě Granta, Sewarda a Johnsona. Šest atentátníků bylo odsouzeno a popraveno. Dne 18. 12. 1865 se stal součást Ústavy Spojených států třináctý dodatel, jímž bylo na území USA definitivně zrušeno otroctví. Avšak Abraham Lincoln se zasloušil o zrušení otroctví už o dva roky, kdy vydal během Americké občanské války Prohlášení o zrovnoprávnění otroků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jane Rose / SBéčko <3 / Jane Rose / SBéčko <3 / | Web | 17. července 2013 v 21:30 | Reagovat

Tu jeho sochu v USA bych chtěla vidět na vlastní oči :) vím že o něm nedávno natočili i film.

2 Baush Baush | Web | 19. července 2013 v 9:54 | Reagovat

A to všechno si jistě pamatuješ z mého referátu ;P

3 Angeee Angeee | Web | 29. července 2013 v 15:51 | Reagovat

[2]: Jo, no :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama