Listopad 2013

The Day The Music Died

22. listopadu 2013 v 17:18 | Ela |  Píšu

Předevčírem se mě mamka zeptala: ,,Jak se jmenuje ten mladý muzikant, který zahynul při havárii letadla? Řekla jsem, že nevím ,,možná Buddy Holly?" - byl to první hudebník, který mě napadl a věděla jsem, že zemřel pádem letadla. Mamka řekla, že neví, ale prý jí pomůže, kyž jí pustím pár jeho písniček, a tak jsem zapla Youtube a přehrála jí jeho největší hity, ale řekla, že ne - ,,to není on, navíc myslím, že to byl přistěhovalec, Mexičan nebo tak". Tak jsem zklamaně odešla, ale pořád mi to vrtalo hlavou. Po chvíli jsem otevřela google a začala hledat umělce, kteří zemřeli při havárii letadla. A hle našla jsem to - Ritchie Valens! A proč mě napadl Buddy Holly? Oba zemřeli při té stejné hávárii společně ještě s J. P. "The Big Bopperem" Richardsonem. A tak jsem hned šla za mamkou a řekla jí to: ,,Byl to Ritchie Valens! Zemřel v sedmnácti při letecké havárii společně s Buddym Hollym a The Big Bopperem, už jsem o tom dřív slyšela, ale nějak mi to vypadlo!". Mamka mi na to řekla ,,Jo, to bude on, jako mladá jsem o něm viděla film a vážně mě to dostalo, tenkrát jsem to ještě prožívala. Prý napsal nějakou písničku o dívce a nedlouho po tom se právě zřítil, fakt hrozný".
A to je právě to, co mě inspirovalo, abych napsala tenhle článek. Článek pojednávájící o smutném dni, o dny, který je znám jako Den, kdy zemřela hudba.
Touto událostí byl také inspirován hudebnk Don McLean, který roku 1972 napsal úžasnou píseň American Pie:

A teď něco k samotnému Ritchiemu Valensovi. Ritchie se narodil 13 května 1941 jako Richard Steven Valenzuela. Když mu bylo šestnáct připojil se ke kapele s názvem ,,The Silhouettes" jako kytarista. Brzy poté odešel hlavní zpěvák kapely, a tak Ritchie přebral jeho místo. V roce 1958 úspěšně nahrává svojí první nahrávku - Come On, Let's Go, po ní následují hity jako La Bama a Donny. Také se objeví ve filmu Go Johny Go. Jeho kariéra je na správné cestě, všechny úspěchy ho teprve čekají, vždyť je mu teprve sedmnáct... jenže pak přichází ten den - Den, kdy zemřela hudba.Dále bych něco málo napsala o Buddym Hollym, myslím si, že je sice o něco známější než Ritchie Valens, ale stejně bych o něm něco málo měla napsat. Buddy Holly se narodil 9. září 1936 jako Charles Hardin Holley. Ačkoliv jeho kariéra trvala pouze rok a půl, je jedním z průkopníků rock'n'rollu a jeho písně jsou přebírány mnoha umělci - například The Beatles nebo The Rolling Stones.


Jako dalšího bych měla zmínit Big Boppera. Tenhle texaský tlouštík s vlastním jménem Jape Perry Richardson se baroidl roku 1930. Původnš se živil jako rozhlasový dosjockey. Zezačátku zpívá hillbilly, ale nesklízí zrovna velký úspěch, a tak se dává na rick'n'roll. Úspěšné jsou například jeho singly The Purple Eater Meets The Witch Doctor a Chantilly Lace.A teď něco k samotné nehodě. K třetímu únoru roku 1959, který ukončil život tří nadějných mladých hudebníků. Poté, co Buddy Holly ukončil spolupráci s The Crikets se orzhodl zalžil novou apelu kvůli svému turné ,,Winter Dance Party". Do kapely přijal hudebníky- Waylona Jenningse, Tommyho Allsupa a Carla Bunche. Společně s nimi se turné také účastnili hudebníci Ritchie Valens a The Big Bopper, kteří tak propagovali své nahrávky.
Vzdálenost mezi místy konání a špatně vybavené autobusy pro turné měly na hudebníky neblahý vliv. Onemocněli chřipkou a Hollyho bubeník byl hospitalizován s omrzlinami. Když odehráli koncert v Surf Ballroom v městě Clear Lake v Iowě, Buddy Holly se rozhodl, že si na cestu na další koncert v Moorhead v Minnesotě pronajme letadlo. Richardson, který měl chřipku, si vyměnil místo s Waylonem Jenningsem a rozhodl se pro další let. Tommy Allsup s Ritchiem Valensem si o místo v letadle hodili mincí a Allsup prohrál. Dion DiMucci se kvůli poplatku $36 rozhodl, že nepoletí. Letadlem tedy letěli jen čtyři - Buddy Holly, Ritchie Valens a Big Bopper společně s pilotem Rogerem Petersonem.
Vyšetřování případu zjistilo, že špatné počasí a chyba pilota způsobily krátce po startu prostorovou dezorientaci, kvůli níž pilot Roger Peterson ztratil kontrolu nad letadlem a zřítil se nedaleko města Clear Lake v Iowě.

File:HollyMonument.jpg

Leanordo da Vinci, muž oplývající mnoha schopnostmi

21. listopadu 2013 v 17:22 | Ela |  Píšu

Leonardo da Vinci je v dnešní době synonymem slova génius, ztělesňuje ideál renesančního umělce. Nejen že vynikal v umění, byl výborým malířem, sochařem a architektem, ale měl také zvídavou vědeckou mysl.
Leonardo se narodil roku 1452 v italské vesničce Vinci jako nemanželský syn venkovské ženy a bohatého notáře. Do jeho čtrnácti let se mu dostalo jen velmi chudého vzdělání. Po té nastoupil do učení k významnému florentskému malíři Andreovi del Verrocchiovi. Už tehdy se projevilo jeho umělecké nadíní a zájem o techniku.

Mona Lisa, by Leonardo da Vinci, from C2RMF retouched.jpg Última Cena - Da Vinci 5.jpg

V roce 1481 se Leonardo přestěhoval do Milána, kde začal pracovat pro vévodu Ludovica Sforzu. Pracoval na spoustě projetech, například budoval plány na kopuli Milánské katedrály, konstrukce zbraní, strojů a vojenských opevnění. Dále mu také vévoda svěřil výzdobu kláštěrní jídelny, což dalo vzniku jednomu z nejvýznamnějších obrazů své doby - Poslední večeři.
Roku 1500 se Leonardo vrátil do Florincie, kde pracoval pro Cesara Borgiu jako architekt a inženýr. Okolo roku 1504 namaloval svůj neslavnější obraz - La Giocondu, dnes známá spíše jako Mona Lisa, podobizna tak živoucí a záhadná, že ji mnozí odbornící označují za přelomové dílo v dějinách portrétního malířství.
Poslední roky svého života Leonardo prožil ve službách francouzského krále Františka I. v údolí řeky Loiry.
Kromě svých nesčetných dovedností v oblasti umění a vědy byl prý také silný a pohledný a dovedl vést zábavnou konverzaci. Uměl velmi dobře zpívat a byl vegetarián, což v jeho době nebylo vůbec obvyklé.