Leanordo da Vinci, muž oplývající mnoha schopnostmi

21. listopadu 2013 v 17:22 | Ela |  Píšu

Leonardo da Vinci je v dnešní době synonymem slova génius, ztělesňuje ideál renesančního umělce. Nejen že vynikal v umění, byl výborým malířem, sochařem a architektem, ale měl také zvídavou vědeckou mysl.
Leonardo se narodil roku 1452 v italské vesničce Vinci jako nemanželský syn venkovské ženy a bohatého notáře. Do jeho čtrnácti let se mu dostalo jen velmi chudého vzdělání. Po té nastoupil do učení k významnému florentskému malíři Andreovi del Verrocchiovi. Už tehdy se projevilo jeho umělecké nadíní a zájem o techniku.

Mona Lisa, by Leonardo da Vinci, from C2RMF retouched.jpg Última Cena - Da Vinci 5.jpg

V roce 1481 se Leonardo přestěhoval do Milána, kde začal pracovat pro vévodu Ludovica Sforzu. Pracoval na spoustě projetech, například budoval plány na kopuli Milánské katedrály, konstrukce zbraní, strojů a vojenských opevnění. Dále mu také vévoda svěřil výzdobu kláštěrní jídelny, což dalo vzniku jednomu z nejvýznamnějších obrazů své doby - Poslední večeři.
Roku 1500 se Leonardo vrátil do Florincie, kde pracoval pro Cesara Borgiu jako architekt a inženýr. Okolo roku 1504 namaloval svůj neslavnější obraz - La Giocondu, dnes známá spíše jako Mona Lisa, podobizna tak živoucí a záhadná, že ji mnozí odbornící označují za přelomové dílo v dějinách portrétního malířství.
Poslední roky svého života Leonardo prožil ve službách francouzského krále Františka I. v údolí řeky Loiry.
Kromě svých nesčetných dovedností v oblasti umění a vědy byl prý také silný a pohledný a dovedl vést zábavnou konverzaci. Uměl velmi dobře zpívat a byl vegetarián, což v jeho době nebylo vůbec obvyklé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jane Rose / SBéčko <3 / Jane Rose / SBéčko <3 / | Web | 22. listopadu 2013 v 19:37 | Reagovat

Tohle je taky moc zajímavý článek :) to jsem nevěděla že obraz Mony Lisy se dřív jmenoval La Giocondu :O

2 Angeee Angeee | 23. listopadu 2013 v 16:30 | Reagovat

[1]: No, je tak nazývána v italštině, například Francouzi ji znají pouze jako La Jaconde :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama