The Day The Music Died

22. listopadu 2013 v 17:18 | Ela |  Píšu

Předevčírem se mě mamka zeptala: ,,Jak se jmenuje ten mladý muzikant, který zahynul při havárii letadla? Řekla jsem, že nevím ,,možná Buddy Holly?" - byl to první hudebník, který mě napadl a věděla jsem, že zemřel pádem letadla. Mamka řekla, že neví, ale prý jí pomůže, kyž jí pustím pár jeho písniček, a tak jsem zapla Youtube a přehrála jí jeho největší hity, ale řekla, že ne - ,,to není on, navíc myslím, že to byl přistěhovalec, Mexičan nebo tak". Tak jsem zklamaně odešla, ale pořád mi to vrtalo hlavou. Po chvíli jsem otevřela google a začala hledat umělce, kteří zemřeli při havárii letadla. A hle našla jsem to - Ritchie Valens! A proč mě napadl Buddy Holly? Oba zemřeli při té stejné hávárii společně ještě s J. P. "The Big Bopperem" Richardsonem. A tak jsem hned šla za mamkou a řekla jí to: ,,Byl to Ritchie Valens! Zemřel v sedmnácti při letecké havárii společně s Buddym Hollym a The Big Bopperem, už jsem o tom dřív slyšela, ale nějak mi to vypadlo!". Mamka mi na to řekla ,,Jo, to bude on, jako mladá jsem o něm viděla film a vážně mě to dostalo, tenkrát jsem to ještě prožívala. Prý napsal nějakou písničku o dívce a nedlouho po tom se právě zřítil, fakt hrozný".
A to je právě to, co mě inspirovalo, abych napsala tenhle článek. Článek pojednávájící o smutném dni, o dny, který je znám jako Den, kdy zemřela hudba.
Touto událostí byl také inspirován hudebnk Don McLean, který roku 1972 napsal úžasnou píseň American Pie:

A teď něco k samotnému Ritchiemu Valensovi. Ritchie se narodil 13 května 1941 jako Richard Steven Valenzuela. Když mu bylo šestnáct připojil se ke kapele s názvem ,,The Silhouettes" jako kytarista. Brzy poté odešel hlavní zpěvák kapely, a tak Ritchie přebral jeho místo. V roce 1958 úspěšně nahrává svojí první nahrávku - Come On, Let's Go, po ní následují hity jako La Bama a Donny. Také se objeví ve filmu Go Johny Go. Jeho kariéra je na správné cestě, všechny úspěchy ho teprve čekají, vždyť je mu teprve sedmnáct... jenže pak přichází ten den - Den, kdy zemřela hudba.Dále bych něco málo napsala o Buddym Hollym, myslím si, že je sice o něco známější než Ritchie Valens, ale stejně bych o něm něco málo měla napsat. Buddy Holly se narodil 9. září 1936 jako Charles Hardin Holley. Ačkoliv jeho kariéra trvala pouze rok a půl, je jedním z průkopníků rock'n'rollu a jeho písně jsou přebírány mnoha umělci - například The Beatles nebo The Rolling Stones.


Jako dalšího bych měla zmínit Big Boppera. Tenhle texaský tlouštík s vlastním jménem Jape Perry Richardson se baroidl roku 1930. Původnš se živil jako rozhlasový dosjockey. Zezačátku zpívá hillbilly, ale nesklízí zrovna velký úspěch, a tak se dává na rick'n'roll. Úspěšné jsou například jeho singly The Purple Eater Meets The Witch Doctor a Chantilly Lace.A teď něco k samotné nehodě. K třetímu únoru roku 1959, který ukončil život tří nadějných mladých hudebníků. Poté, co Buddy Holly ukončil spolupráci s The Crikets se orzhodl zalžil novou apelu kvůli svému turné ,,Winter Dance Party". Do kapely přijal hudebníky- Waylona Jenningse, Tommyho Allsupa a Carla Bunche. Společně s nimi se turné také účastnili hudebníci Ritchie Valens a The Big Bopper, kteří tak propagovali své nahrávky.
Vzdálenost mezi místy konání a špatně vybavené autobusy pro turné měly na hudebníky neblahý vliv. Onemocněli chřipkou a Hollyho bubeník byl hospitalizován s omrzlinami. Když odehráli koncert v Surf Ballroom v městě Clear Lake v Iowě, Buddy Holly se rozhodl, že si na cestu na další koncert v Moorhead v Minnesotě pronajme letadlo. Richardson, který měl chřipku, si vyměnil místo s Waylonem Jenningsem a rozhodl se pro další let. Tommy Allsup s Ritchiem Valensem si o místo v letadle hodili mincí a Allsup prohrál. Dion DiMucci se kvůli poplatku $36 rozhodl, že nepoletí. Letadlem tedy letěli jen čtyři - Buddy Holly, Ritchie Valens a Big Bopper společně s pilotem Rogerem Petersonem.
Vyšetřování případu zjistilo, že špatné počasí a chyba pilota způsobily krátce po startu prostorovou dezorientaci, kvůli níž pilot Roger Peterson ztratil kontrolu nad letadlem a zřítil se nedaleko města Clear Lake v Iowě.

File:HollyMonument.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jane Rose / SBéčko <3 / Jane Rose / SBéčko <3 / | Web | 22. listopadu 2013 v 19:31 | Reagovat

Moc zajímavý článek :) písničku American Pie znám jen od Madonny.

2 Ela Ela | Web | 22. listopadu 2013 v 20:35 | Reagovat

[1]: Díky. Já zas znám jen tuhle verzi, Madonninu jsem neslyšela, a dřív jsem si neuvědomovala o čem vlastně je. I předtím se mi líbila, ale teď ji zbožňuju :)).

3 MaikelS MaikelS | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:11 | Reagovat

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama